امروز دوشنبه ، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
Monday 13th of July 2020
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
عرضه سنگ آهن و فـرآورده‌های فولادی در بورس کالا، منطقی‌ترین شیوه کشف قیمت است

تغییر ضرایب قیمتی زنجیره فولاد، باعث التهاب در بازار سرمایه خواهد شد

افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه، باعث بی‌ثباتی در زنجیره فولاد می‌شود

تعرفه ۲۵درصدی آمریکا بر کالاهای فرانسوی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار


محل تبلیغات شما

سقوط قیمت نفتا به کف ۲ساله

افت شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی از ابتدای سال جاری میلادی و همچنین ضعف تقاضا در بازار نفتا سبب شده تا قیمت این محصول در بازارهای اروپایی به کمترین میزان در دو سال گذشته کاهش یابد. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
سه شنبه ، ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
زمان : ۱۸:۲۱:۳۷

 

مریم علیزاده - طبق آخرین آمارها، قیمت نفتا در اروپا به کمترین میزان خود در دو سال گذشته کاهش یافته است. همچنین نفتا در بازارهای آسیایی نیز با افت قابل توجه به کف ۸ ماهه اخیر خود سقوط کرده است.
اما اصلی ترین دلیل کاهش شدید قیمت نفتا، تداوم روند نزولی قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی عنوان شده است بطوریکه شاخص نفت وست تگزاس اینترمدییت از ابتدای ماه گذشته میلادی با افت ۱۰ درصدی مواجه شده و همچنین شاخص برنت نیز با شیب تند تر، در ۴۵ روز گذشته بیش از ۱۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
در این بین زنجیره اصلی کاهش قیمت نفتا و نفت خام به ناامیدی ها از رشد اقتصاد جهانی بر می‌گردد. باوجود اینکه در جدیدترین گزارش‌ها، شرکت نفت آرامکوی عربستان همچنان سودآوری شرکت دنیا باقی ماند اما تداوم کاهش تولید از سوی عربستان به زیر ۷ میلیون بشکه در روز سبب خواهد شد تا بزرگترین صادرکننده اوپک با مشکلات جدی از لحاظ تامین بودجه پیش بینی شده روبرو شود. در نتیجه به نظر می‌رسد هرچه اوپک در تولید کوتاه می‌آید، تولیدکنندگان غیراوپکی جای این کاهش تولید را پُر می‌کنند. در نتیجه با توجه به تاثیرات جنگ تجاری میان امریکا و چین بر ضعیف‌تر شدن تقاضای نفت در دنیا، مزازاد عرضه همچنان بزرگترین مشکل بازار طلای سیاه است.
اما تحلیل ها از میزان تقاضای نفت در سطح دنیا متفاوت است. برخی تحلیلگران معتقدند که سه ماهه سوم سال جاری، تقاضای نفت تقویت شده و تداوم این موضوع به کاهش ذخایر نفتی کمک خواهد کرد. با این حال ، دیگر تحلیل گران عمدتاً چشم انداز ضعیفی را برای افزایش تقاضای نفت ترسیم می‌کنند. در این میان آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز جمعه اعلام کرد که علائم رشد اقتصادی باعث کند شدن سرعت رشد تقاضای جهانی نفت از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ شده است.
از سوی دیگر موسسه برنشتاین انرژی با اشاره به کاهش تقاضا و رشد عرضه غیر اوپک در سال آینده، معتقد است: به نظر ما برای دستیابی و ثبات قیمت نفت در محدوده ۶۰ دلار، اوپک باید تا سال ۲۰۲۰ کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز را ادامه دهد.
البته در پایان باید اشاره کرد که افت قیمت نفت شاید بعنوان اصلی ترین دلیل سقوط ارزش نفتا باشد اما تنها دلیل آن نیست. بلکه ضعف تقاضا در بازار نفتا و نیز فعالیت های بی سر و صدا از تولید این محصول در سطح برخی کشورها، افت قیمت نفتا را شدیدتر کرده است.

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment