امروز چهارشنبه ، ۲ مرداد ۱۳۹۸
Wednesday 24th of July 2019
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
تحلیل تکنیکال اینوستینگ از روند قیمت طلا در کوتاه مدت

آخرین وضعیت بهای نفت در بازارهای جهانی

کاهش ۳۳.۸ درصدی تولید سنگ آهن واله

چین عوارض ضد دامپینگ بر فولاد اروپا وضع می‌کند


محل تبلیغات شما

ساز ناکوک سیمانی‌ها برای افزایش قیمت

در حالی تقاضای افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی سیمان مطرح شده که اخیرا با رشد ۱۲ درصدی همراه بوده است. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
چهارشنبه ، ۹ آبان ۱۳۹۷
زمان : ۱۶:۱۴:۳۰

  

احتمال افزایش قیمت ۲۰ تا ۲۵ درصدی سیمان در آینده نزدیک. حدود ۲ ماه از موافقت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان نگذشته که مجدد متولیان این بخش به بهانه‌های مختلفی همچون گرانی پاکت و افزایش نرخ ارز ساز افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت ها را کوک کرده‌اند. سیمانی‌ها در حالی بر طبل لزوم آزاد سازی نرخ این محصول می‌کوبند که بارها از سوی فعالان این حوزه تاکید شده به واسطه رکود حاکم بر ساخت و ساز محصولات در بازار بسیار پایین تر از نرخ‌های مصوب فروخته شده و این افزایش‌ها تاثیری بر روند قیمت تمام شده بازار ساخت و ساز و مسکن تاثیری ندارد. در واقع درخواست افزایش قیمت با بهانه‌های مختلفی برای دست یابی به آزاد سازی قیمت‌ها در شرایطی که به اذعان خود سیمان‌ها بازار کشش لازم برای افزایش قیمت‌ها را ندارد تنها متبادر کننده ذهنیت ماهیگیری از آب گل آلود تنش‌های بازار است تا امکان هرگونه نرخ‌گذاری در آینده برای این حوزه نیز فراهم شود.
افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی منطقی است
عبدالرضا شیخان دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان می‌گوید:با وجود این‌که ارزبری صنعت سیمان زیاد نیست اما بالا رفتن نرخ ارز از ابتدای امسال باعث شده هزینه تامین مصالح، قطعات و پیمانکاری افزایش چشمگیری داشته باشد به گونه‌ایکه تداوم فعالیت و عرضه سیمان با نرخ‌های کنونی کارخانه‌ها را با زیان مواجه می‌کند.
وی در ادامه افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد شرایط اقتصادی و نوسان نرخ ارز قیمت تمام شده سیمان را حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داده است، اما با وجود این موضوع افزایش منطقی قیمت سیمان حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است.
شیخان با تاکید بر این‌که هنوز تصمیم قطعی درباره میزان افزایش قیمت سیمان گرفته نشده است،‌ افزود:‌ در حال حاضر انجمن سیمان با همکاری موسسه‌ای مراحل کارشناسی را انجام می‌دهد و بعد از آماده کردن مدارک و مستندات،‌ هم‌اندیشی با مدیران، بررسی مناطق توزیع و صادرات، تصمیم قطعی گرفته شده و قیمت دقیق سیمان اعلام خواهد شد.
شیخان در ادامه با بیان این‌که در شش ماهه نخست امسال میزان ساخت‌وساز و در نتیجه تولید سیمان کاهش چندانی نداشته است، اظهار کرد: مصرف داخلی سیمان در ۶ ماهه نخست سال حدود ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده  که کاهش ۲ درصدی داشته است، اما صادرات سیمان و کلینکر حدود ۶ میلیون و ۸۲۴ هزار تن بوده که رشد مناسبی را در پی داشته است
دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان خاطرنشان کرد: مصرف سیمان یکی از شاخص‌های رشد ساخت‌وساز است که نشان دهنده عدم تغییر محسوس در میزان ساخت‌وساز دارد، البته  شاخص‌های دیگر نیز باید مورد  بررسی قرار گیرند.
گرانی سیمان به بهانه گرانی پاکت
البته  تلاش‌های متولیان بخش سیمان برای همراه کردن نظر کارشناسان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنننگان  ادامه دارد و سعی دارند تا بهانه‌های مختلف خواسته افزایش قیمت را به گردن عوامل بیرونی و سایر حوزه‌های اقتصادی بیندازند به گونه‌ای که یک عضو انجمن سیمان افزایش قیمت پاکت را دلیل افت کیفیت و همچنین بالا رفتن هزینه‌های تمام شده تولید دانسته است
محمدعلی بُد، می‌گوید: در چند ماه گذشته پاکت سیمان با قیمت ۳۰۰ تا۴۵۰ تومان به فروش می‌رسید اما متأسفانه عدم نظارت دستگاه‌ها باعث شد تا کارخانه‌های تولیدی پاکت قیمت‌ها را به بیش از دو هزار تومان افزایش دهند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت پاکت باعث شده تا کارخانجات سیمان بیشتر محصولات خود را به صورت فله‌ای بفروشند افزود: همین فروش فله‌ای نیز کیفیت سیمان را در بازار کاهش داده است به نحوی که برخی از افراد با احداث کارگاه‌های مختلف سیمان فله‌ای را خریداری و در بسته‌های کوپک ۳۰ کیلویی به همراه مواد مختلفی همچون  پودر سنگ و خاک برای بالا بردن وزن عرضه می‌کنند که کیفیت را نیز تحت الشعاع قرار داده است.
بُد با انتقاد از اینکه امروز کارخانجات سیمان مازاد تولید داشته اما نمی‌توانند محصولات خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند گفت: چرا دولت قیمت سیمان را آزاد نمی‌کند. چرا تولیدکننده باید مدام تاوان افزایش هزینه‌های خود را بدهد و کسی هم جوابگوی زیان آنها نباشد. اگر قیمتها آزاد شود هزینه پاکت‌ها جبران شده و قیمت سیمان تعدیل پیدا می‌کند.
وی با اعلام اینکه بازار پاکت و مواد اولیه نظارت سازمان حمایت را طلب می‌کند اظهار داشت: براساس کدام استدلال این تولیدکنندگان قیمت پاکت را چندین برابر کردند. همین افزایش قیمت پاکت باعث شده تا قیمت سیمان نیز افزایش پیدا کند.

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment