امروز پنجشنبه ، ۲۲ آذر ۱۳۹۷
Thursday 13th of December 2018
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
افزایش ارزش سهام ذوب آهن شستا را ماندگار کرد

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

کمپانی میتسوبیشی وضعیت اضطراری اعلام کرد

محاسبه کرایه‌‌ کامیون‌‌ با شیوه جدید


محل تبلیغات شما

چرا دلار ارزان نشد؟

يكى از مهمترين دلايل عدم كاهش ارز، بلاتكليفی بازارهاى موازی است. كاهش قابل توجه بازار بورس و ترديد در ادامه رشد بازار مسكن و نگرانى از سيستم بانكى سبب مى‌گردد با توجه به وجود مستمر نگرانى‌ها و حباب سياسی در بازار ارز، برخى از سرمايه‌ها به سادگى از بازار خارج نگردد. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
دوشنبه ، ۱۶ مهر ۱۳۹۷
زمان : ۱۴:۴۷:۴۷

 

دیروز پس از تصویب الحاق ایران به کنوانسیون CFT در مجلس و تصویب چهارمین کنوانسیون لازم برای خروج ایران از ليست سياه گروه ویژه اقدام مالی FATF، تصور عمومی بر این بود که قیمت دلار در بازار غیررسمی ایران در ادامه کاهش‌های هفته اخیر باز هم کاهش خواهد یافت اما پس از کاهشی مقطعی در روز گذشته دلار امروز دوباره وارد کانال ۱۳ هزار تومان و حتی در برخی ساعات ۱۴ هزار تومان شد و انتظار کاهش شکل گرفته در جامعه محقق نشد. به نظرمی‌رسد موارد زیر از مهمترین دلایل کاهش قیمت دلار در شرایط کنونی است :
۱️) تقاضای سفته بازی در بازار ارز همچنان بالاست. کاهش شدید هفته گذشته درست است که سبب خروج برخی سرمایه‌های خرد از بازار شد، اما برخی سرمایه‌های خرد که از افزایش قبل جامانده بودند با فرض احتمال افزایش قیمت در آینده، تازه وارد بازار شدند. این نکته بسیار مهم است که سفته بازی تنها با ثبات نسبی قیمت ارز در یک محدوده قیمتی در یک بازه زمانی چند ماهه در بازار ارز کمرنگ می‌شود و نه شوک‌های کاهشی شدید در بازار، كه اين شوك‌ها تنها سبب خروج برخی از بازار و ورود تازه واردین می‌شود.
۲) تصویب FATF بیشتر سبب شکل نگرفتن یک موج افزایشی شدید در بازار ارز شد تا سبب شکل‌گیری موج کاهشی شود. واضح است که حباب سیاسی و نگرانی شکل گرفته در بازار ارز در طی ماه‌های قبل نه به دلیل FATF که به دلیل تحریم‌های اقتصادی همه جانبه بر ایران شکل گرفته بود. لذا تا دلیل اصلی حباب سیاسی ارز پر قدرت حضور دارد و روز به روز به اعمال مرحله اصلى آن نزدیک می‌شویم، تصویب FATF بیشتر از آنکه مولد یک موج کاهش باشد می‌تواند عاملی برای جلوگیری از یک رشد سریع باشد.
۳) نشانه‌های زیادی از دخالت بانک مرکزی در بازار ارز ایران در هفته گذشته وجود دارد. این دخالت در هفته گذشته در کنار کمپین رسانه‌ای خبری شکل گرفته سبب آغاز یک موج کاهشی شدید ارز شد. اما اگر بپذیریم که به دلیل کمبود منابع ارزی، امکان استمرار دخالت بانك مركزى در بازار محدود است، پس می‌شود انتظار داشت که قیمت با همان شدت هفته گذشته کاهش نیابد.
۴) به نظر می‌رسد بازار ارز غیررسمی ایران از نظر حجم و عمق بازار، بازار کوچکی است. سایز کوچک بازار سبب می‌گردد همانطور که با ایجاد یک کمپین رسانه‌ای و ترساندن سرمایه‌های خرد و دخالت توامان در بازار، می‌توان سبب کاهش چند هزار تومانی آن شد، هجوم موج تازه‌ای از سرمایه‌های خرد تازه نیز به دلیل عمق کم بازار می‌تواند مانع کاهش قیمت گردد.
۵) يكى از مهمترين دلايل عدم كاهش ارز، بلاتكليفی بازارهاى موازی است. كاهش قابل توجه بازار بورس و ترديد در ادامه رشد بازار مسكن و نگرانى از سيستم بانكى سبب مى‌گردد با توجه به وجود مستمر نگرانى‌ها و حباب سياسی در بازار ارز، برخى از سرمايه‌ها به سادگى از بازار خارج نگردد.
۶) واكنش سخت سياسی گروه‌هاى مخالف تصويب FATF و ترديدها در زمينه واكنش شوراى نگهبان به اين لايحه هم اجازه تخليه كامل اثر مثبت تصويب اين لايحه را در بازار نداده است.

شانزدهم مهر ١٣٩٧
سيامك قاسمى

 

 

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment