امروز پنجشنبه ، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
Thursday 20th of June 2019
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی

افزایش نرخ حمل و نقل نفت در خلیج فارس

اوپک به نفت ۶۰ تا ۷۰ دلاری راضی است

زنگنه: اروپایی‌ها برای خرید نفت همکاری نمی‌کنند


محل تبلیغات شما

تعطيلی بازار آتی سكه يا پاك كردن آينده

تا زمانى كه معاملات دلار به صورت اسكنانس در كشور آزاد و قانونى نگردد، به دليل جايگزينى سكه براى دلار و هجوم سرمايه‌های خرد به اين بازار با هدف خريد كالای جايگزين دلار، هيجانات و حباب مثبت قابل توجه اين بازار ادامه خواهد داشت و تعطيلی بازار آتى تنها بر حجم ابهامات مى‌افزايد. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
یکشنبه ، ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
زمان : ۱۲:۰۸:۵۶

 

امروز اعلام شد كه به دليل نوسانات بالاى بازار نقدی سكه كه به نظر بر خلاف وعده‌هاى مكرر مسئولين همچنان با هيجان به پيش می‌رود و ركوردهاى جديدی را ثبت مى‌كند، بازار آتى سكه تعطيل شد.
بررسى‌هاى ما در موسسه بامداد در طى سال‌های گذشته همواره بيانگر اين نكته بود كه بازار آتى سكه بيشتر از اينكه يك بازار سرمايه‌گذارى يا سفته‌بازى باشد، بهترين شاخص براى تشخيص نگاه سرمايه‌گذاران و فعالان اقتصادى به آينده بود و از تفاوت قيمت سكه در سررسيدهاى مختلف در ماه‌هاى آينده با قيمت نقدى، امكان شناسایی نوع نگاه سرمايه‌گذاران به ريسك‌هاى سياسی اقتصادى در ماه‌هاى آينده را فراهم مى‌كرد.
بايد پذيرفت به دليل همبستگى بسيار بالای قيمت سكه با قيمت دلار، بازار آتى سكه به نوعى همواره بازار آتى دلار بوده و با استفاده از ويژگى اهرمى اين بازار و دو طرفه بودن معاملات در بازار آتى، يك بازار رسمى درباره نگاه فعالان اقتصادى به آينده قيمت ارز هم بود .
واقعيت آن است با آنكه تعطيلی بازار آتى سكه براى اكثر كارشناسان اين بازار از ماه‌هاى قبل قابل پيش‌بينى بود اما تعطيلی رسمى اين بازار به نوعى پايانى رسمى بر يكى از كامل‌ترين بازارهاى سرمايه‌گذارى كشور بود و اين پاك كردن بيش از پيش فضای آينده را غبار آلود كرده و بر ابهامات مى‌افزايد.
از نظر نگارنده تا زمانى كه معاملات دلار به صورت اسكنانس در كشور آزاد و قانونى نگردد، به دليل جايگزينى سكه براى دلار و هجوم سرمايه‌های خرد به اين بازار با هدف خريد كالای جايگزين دلار، هيجانات و حباب مثبت قابل توجه اين بازار ادامه خواهد داشت و تعطيلی بازار آتى تنها بر حجم ابهامات مى‌افزايد.


يازدهم شهريور ١٣٩٧
دکتر سيامك قاسمى
موسسه مطالعات اقتصادی بامداد

 

 

 

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment