امروز یکشنبه ، ۴ فروردین ۱۳۹۸
Sunday 24th of March 2019
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
پیش‌بینی ارزهای عمده بین المللی

آغاز عملیات معدن زیرزمینی چوکویی کاماتا از اواسط ۲۰۱۹

بازدید رئیس هیات‌مدیره شرکت مس از معدن مس درآلو

وعده ۹ ماهه سایپا به مشتریان ساندرو


محل تبلیغات شما

کدهای مدل‌های مختلف خودرو چه معنایی می‌دهند؟

استفاده از کدها یا سرواژه‌های کوتاه در چند سال اخیر بیشتر از گذشته شده است. برخی از شرکت‌های با استفاده از سرواژه‌های مختلف نام کامل یک مدل خودرو مانند سوبارو BRZ، مزدا MX-5 یا لینکلن MKX را به وجود می‌آورند و برخی دیگر کدهای انحصاری بیشتری در برند خود استفاده می‌کنند. تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ از کدهای منحصربه‌فرد و مخصوص به‌ خود استفاده می‌کنند که در ادامه‌ی این مقاله به معروف‌ترین این موارد اشاره می‌شود. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
دوشنبه ، ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
زمان : ۰۶:۴۵:۱۳


استفاده از کدها یا سرواژه‌های کوتاه در چند سال اخیر بیشتر از گذشته شده است. برخی از شرکت‌های با استفاده از سرواژه‌های مختلف نام کامل یک مدل خودرو مانند سوبارو BRZ، مزدا MX-5 یا لینکلن MKX را به وجود می‌آورند و برخی دیگر کدهای انحصاری بیشتری در برند خود استفاده می‌کنند. تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ از کدهای منحصربه‌فرد و مخصوص به‌ خود استفاده می‌کنند که در ادامه‌ی این مقاله به معروف‌ترین این موارد اشاره می‌شود.
آکورا
آکورا به‌عنوان برند لوکس و زیرمجموعه‌ی هوندا از کدهای بی‌شماری در محصولات خود استفاده می‌کند که گویا برای درک بعضی از آن‌ها باید دوره‌های تحصیلات عالی را گذراند. چهار سرواژه‌ی معروف این برند که شاید افراد زیادی معنای واقعی آن‌ها ندانند بدین شرح است:
NSX: مدل خودرو تشکیل شده از ۳ واژه‌ی New, Sportscar, Experimental به معنی خودروی اسپرت جدید آزمایشی
SH-AWD: این کد که از سرواژه‌های Super Handling All-Whel Drive تشکیل شده، به معنی فرمان‌پذیری عالی تمام چرخ محرک است که روی بدنه‌ی برخی مد‌ل‌ها درج می‌شود. به بیان ساده، سیستم تمام چرخ محرک و تمام خودکار هوندا با این کد شناخته می‌شود.
P-AWS: سیستم تمام چرخ فرمان‌پذیر که در آن چرخ‌های عقب به‌طور مستقل فرمان می‌گیرند در قالب Precision All-Wheel Steer تعریف شده است.
TMU + IPU: این کد که برای اولین بار در نسل جدید NSX استفاده شده، معرف سیستم پیچیده‌ی Twin Motor Unit + Intelligent Power Unit یا «قوای محرکه‎ی هوشمند دو پیشرانه در کنار هم» مدل اسپرت، هیبرید و موتورمیانی NSX جدید است.
آلفارومئو
مدل‌های زیبای آلفارومئو همیشه با کدهای مختلفی همراه بودند که با وجود ساده بودن، معنای کاملاً متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال در محصولات جدید این شرکت ایتالیایی همچون استلویو، سرواژه‌های DNA در کنار دسته‌دنده درج شده است. برخلاف باور عموم مبنی بر اشاره‌ی این کد به دی‌ان‌ای اسید نوکلئیک، DNA در محصولات آلفارومئو به حالت‌های رانندگی مربوط است.
A.L.F.A: نام اولیه‌ی شرکت به معنای شرکت خودروسازی لمبارد ( [Società‏] Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) در زمان تأسیس توسط الکساندر داراک فرانسوی در سال ۱۹۱۰. این شرکت در سال ۱۹۳۲ در اختیار هولدینگ ایتالیایی IRI قرار گرفت.
DNA: حالت‌های رانندگی دینامیک، نرمال و ترکیبی؛ Dynamic, Normal, All Weather Modes
بی‌ام‌و
شرکت‌های خودروساز آلمانی، تمایل بسیار به استفاده از نام‌های جدید دارند؛ به‌عنوان مثال کوپه‌ی چهاردر. بی‌ام‌و از سرواژه‌های جالب در تمام محصولات خود، از مدل خودرو تا قطعات قوای فنی استفاده می‌کند.
BMW: بی‌ام‌و یا درواقع ب‌ام‌و، سرواژه‌های Bayerische Motoren Werke به معنی شرکت خودروسازی باواریا (بایرن) است.
SAV: کلاس اختصاصی بی‌ام‌و Sports Activity Vehicle، به معنی «خودروی اسپرت فعالیت‌محور» که جهت منحصربه‌فرد نشان دادن کراس‌اورهای این برند (مانند مدل X5) با SUV در دهه‌ی ۱۹۹۰ به وجود آمد.
VANOS: زمان‌بندی متغیر میل سوپاپ که واژه‌های آلمانی VAriable NOckenwellenSteuerung، تشکیل شده است.این فناوری در زبان انگلیسی با کد VCT شناخته می‌شود.
کادیلاک
برخلاف باور عموم و حتی مانور تیم تبلیغاتی کادیلاک که حرف «V» را در مدل‌های CTS-V و ATS-V به معنی «شتاب» تعریف می‌کنند،‌ این حرف در ابتدا بیانگر تمرکز ویژه‌ی این برند آمریکایی به پیشرانه‌های V شکل بود. پیوند حرف V و شتاب در محصولات کادیلاک در چندسال اخیر ایجاد شده است.
CTS: ترکیب یکی از مدل‌های قدیمی کادیلاک (کاترا) با رویکرد جدید این شرکت CTS را به وجود آورده است. Catera Touring Sedan به معنی سدان تورینگ کاترا است.
DTS: ترکیب مدل کلاسیک کادیلاک دی‌وایل با رویکرد جدید این برند؛ فلسفه‌ی DeViile Touring Sedan همانند CTS است.
V: اشاره به پیشرانه‌های ۸ و ۱۶ سیلندر V شکل.
شورولت
برند آمریکایی شورولت از سرواژه‌های مختلفی در کوپه‌ی اسپرت کامارو استفاده می‌کند. مدل جدید ZL1 1LE ترکیب دو کد متفاوت بوده که هنوز معنای دقیق آن‌ها مشخص نشده است. دیگر سرواژه‌های شورولت در تیپ‌های مختلف محصولات این برند مشاهده می‌شود.
LS: تیپ خودرو به معنی لوکس اسپرت ؛ Luxury Sport
RS: تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت ؛ Rally Sport
SS: تیپ خودرو به معنی سوپراسپرت؛ Super Sport
دوج
با نگاهی کوتاه به مدل‌های مختلف دوج یا داج که با پیشرانه‌ی هلکت تولید شدند، لیست بلندبالای سرواژه‌های متنوع این برند نمایان می‌شود. به‌عنوان مثال کد R/T برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ و در مدل کورونت (Coronet) استفاده شد.
R/T: تیپ خودرو به معنی جاده‌ای/پیست؛ Road/Track
SRT: تیپ خودرو به معنی جاده‌ای با فناوری مسابقه‌ای؛ Street & Racing Technology
۳۹۲: اشاره به حجم ۶.۲ لیتری پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل؛ حجم ۳۹۲ اینچ مکعب پیشرانه
فراری
برند ایتالیایی فراری، تعداد زیادی از کدها و سرواژه‌های متنوع خود را از خودروهای فرمول یک قرض گرفته است. به‌عنوان مثال، سیستم هیبرید کرس (KERS) هایپرکار لافراری، برای اولین بار در موتوراسپرت و در اوایل سال ۲۰۰۸ استفاده شد. از جدیدترین کدهای استفاده شده در مدل‌های فراری، حرف T است که پیش از این نیز به پیشرانه‌های توربوشارژ اشاره داشته است.
T: پیشرانه‌ی توربوشارژ یا نصب عرضی پیشرانه در خودرو؛ Turbocharged ‎/ Transverse
M: مودیفیکاتو یا تیپ بهینه‌شده‌ی خودرو؛ Modificato
KERS: سیستم بازیابی انرژی نیروی محرکه؛ Kinectic Energy Recovery System
فیات
شرکت ایتالیایی فیات در مدل‌های تولیدی خود سرواژه‌های گیج‌کننده ندارد؛ اما نام این شرکت یک واژه نیست و از سرواژه‌های یک عبارت ایتالیایی تشکیل شده است.
FIAT: شرکت خودروسازی ایتالیایی تورینو؛ Fabrica Italiana Automobili Torino
فورد
برند آمریکایی فورد از سال‌ها پیش از کدها و سرواژه‌های انحصاری در محصولات پرقدرت خود مانند موستانگ استفاده می‌کند. اخیراً اما مدل‌های بیشتری با سرواژه‌های مخصوص فورد عرضه می‌شوند.
SHO: تیپ خودرو به معنی قدرت خروجی بسیار بالا؛ Super High Output
SVT: تیپ خودرو به معنی دپارتمان ویژه‌ی فورد؛ Special Vehicle Team
RT: تیپ خودرو به معنی فناوری اسپرت؛ Sport Technology
RS: تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت؛ Rally Sport
GMC
شرکت خودروسازی جنرال موتورز در سال ۱۹۰۹ بود که برند رپید موتور (Rapid Motor Vehicle Company) را خریداری کرد و در نام جدید GM Truck و Coach Division به معنی «پیکاپ‌های جنرال موتورز و دپارتمان وسایل نقلیه» آن را احیا کرد. این برند سپس در قالب سرواژه‌ی GMC خلاصه شد تا در ساخت خودروهای کلاس وانت پیکاپ و شاسی‌بلند و کراس‌اور فعالیت کند.
GMC: شرکت جنرال موتورز؛ General Motors Company
هوندا
شرکت ژاپنی هوندا، خالق دو کد پرطرفدار است که بدون شک شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین سرواژه‌های صنعت خودروسازی لقب می‌گیرند. قدرتمندترین محصولات هوندا به‌خصوص مدل سیویک، همیشه با این سرواژه‌ها همراه بوده‌اند.
Si: تیپ خودرو به معنی انژکتور اسپرت؛ Sport Injected
Type R: تیپ خودرو به معنی مسابقه‌ای؛ Racing
VTEC: ویتک یا زمان‌بندی متغیر سوپاپ و کنترل الکترونیکی، سیستم انحصاری هوندا در پیشرانه‌ی ۴ سیلندر این برند است که مصرف کمتر به همراه دورموتور بالاتر را ممکن می‌کند؛ Variable Valve Timing & Lift Electronic Control
اینفینیتی
برند لوکس و زیرمجموعه‌ی نیسان کمتر از ۱۰ سال است که از سرواژه‌های مخصوص به خود استفاده می‌کند. اولین بار در سال ۲۰۱۰ و کوپه‌ی G37 بود که سرواژه‌ی IPL و در برخی مدل‌ها کد X اینفینیتی استفاده شد.
X: سیستم تمام چرخ محرک اینفینیتی؛ All-Wheel Drive
IPL: تیپ خودروی به معنی مدل پرفورمنس اینفینیتی؛ infiniti Performance Line
جگوار
برند بریتانیایی جگوار مدل‌های مشخص با کدهای قابل فهم دارد که توضیح آن‌ها لزومی ندارد. اما در سال ۲۰۱۶ در کنار مدل F تایپ جگوار و رنجرور اسپرت سرواژه‌ی جدیدی استفاده شد.
SVR: تیپ خودرو به معنی خودروی ویژه‌ی مسابقه‌ای؛ Special Vehicle Racing
SVO: اشاره به دپارتمان مخصوص تیونینگ، بهینه‌سازی و بازسازی جگوارلندرور؛ Special Vehicle Operations
لامبورگینی
کد SV برای اولین بار در اولین سوپراسپرت جهان، لامبورگینی میورا استفاده شد که تا به امروز، نمایانگر قدرتمندترین تیپ از سوپراسپرت‌های این برند ایتالیایی بوده است. مدل‌های پرطرفدار لامبورگینی مانند دیابلو، مورسیه لگو، اونتادور و ... همه در تیپ SV عرضه شده‌اند.
SV: تیپ خودرو به معنی فوق سریع یا به ایتالیایی سوپر ولوچه؛ SuperVeloce
لکسوس
معروف‌ترین کد برند لوکس و زیرمجموعه‌ی تویوتا، حرف F و نمایانگر مدل‌های پرچم‌دار این شرکت است.
F: تیپ خودرو به معنی پرچم‌دار و اشاره به پیست معروف فوجی اسپیدوی ژاپن ‎/ Flagship ‎/ Fuji Speedway
مرسدس‌بنز
شناخته‌شده‌ترین سرواژه‌ای که همیشه در کنار برند مرسدس بنز خوش درخشیده، AMG است. دپارتمان تیونینگ و بهینه‌سازی مخصوص مرسدس نام خود را از دو مؤسس خود، هانس ورنر افرخت و ارهارد ملشر و محل تولد افرخت در آشپاخ آلمان الهام گرفته است.
AMG: افرخت ملشر گوسسپاخ؛ Aufrecht Melcher Großaspach
نیسان
همانند کد مشهور GT-R در محصولات نیسان، دپارتمان تیونینگ و بهینه‌سازی این برند ژاپنی نیز از سرواژه‌های مشخص تشکیل شده است.
NISMO: نیسمو، دپارتمان تیونینگ، مسابقه‌ای و تیم موتوراسپرت نیسان؛ Nissan Motorsport International Limited
GT-R: مدل و تیپ خودرو به معنی گرن توزیمو مسابقه‌ای؛ Gran Turismo Racer
پورشه
بیشتر محصولات پورشه، با نام‌های مشخص عرضه می‌شود. تیپ GTS مدل ۹۱۱ این برند آلمانی در میانه‌ی تیپ‌های S و توربو قرار می‌گیرد. البته GTS در بیشتر مدل‌های پورشه مانند ۷۱۸ تا پانامرا استفاده می‌شود.
GTS: تیپ خودرو به معنی گرن توریزمو اسپرت؛ Gran Turismo Sport
سوبارو
کدهای WRX و STI سال‌ها است که زینت بخش محصولات سرسخت برند ژاپنی سوبارو بوده‌اند. این دو سرواژه اوایل در کنار مدل ایمپرزا به کار می‌رفتند؛ اما امروز به مدل‌های مستقل تبدیل شده‌اند.
WRX: تیپ و مدل خودرو به معنی رالی کراس جهانی و مدل آزمایشی رالی جهانی؛ World Rally Cross ‎/ World Rally Experimental
STI: دپارتمان ریسینگ سوبارو؛ Subaru Tecnica International
فولس واگن
کد GTI که در محصولات فولکس واگن همچون هاچ‌بک گلف استفاده می‌شود، هنوز منبع اصلی آن مشخص نشده است؛ ولی بیشتر کارشناسان خودرو این سرواژه را اشاره به پیشرانه‌ی آن می‌دانند.
GTI: تیپ خودرو به معنی گرندتورینگ انژکتور و اشاره به پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربوشارژ؛ Grand Touring Injection
R: تیپ خودرو اشاره به بهینه‌سازی مسابقه‌ای؛ Racing
TDI: اشاره به پیشرانه‌ی توربوشارژ تزریق مستقیم دیزل فولکس واگن؛ Turbocharged Direct Injection
TSI: اشاره به پیشرانه‌ی توربوشارژ تزریق مستقیم بنزینی فولکس واگن؛ Turbocharged Stratified Injection

 

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment