امروز شنبه ، ۲۹ دی ۱۳۹۷
Saturday 19th of January 2019
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
پیش بینی تولید ۴ میلیون بشکه نفت در لایحه بودجه سال ۹۸

استرالیا در انتظار ذخیره مس تازه

آیا تورم مسکن گریبان اجاره‌نشین‌ها را نیز خواهد گرفت؟

مدیر عامل بانک جی پی مورگان آمریکا ۳۱ میلیون دلار پاداش گرفت


محل تبلیغات شما

ظرفیت تولید سیمان به ۸۲ میلیون تن رسید اما ۶۰ درصد فعال است

رییس هیات مدیره انجمن صنعت سیمان گفت: ظرفیت سیمان به ۸۲ میلیون تن رسیده و از این رقم اکنون ۶۰ درصد فعال است، درحالی که حجم مجوزهای این بخش بیش از ۱۰۰ میلیون تن اعلام شد. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
دوشنبه ، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
زمان : ۱۷:۳۷:۵۹

 

محمد اتابک گفت: موضوع افزایش ظرفیت سیمان در دولت‌های بعد از انقلاب با توجه به وجود معادن غنی سنگ آهک و مواد مورد نیاز این واحدها همواره مورد تاکید قرار گرفته و این مهم از اصول و ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است.حجم مجوزهای صادرشده برای ایجاد واحدهای تولید سیمان در دولت‌های هفتم و هشتم به بیش از ۱۰۰ میلیون تن رسید و در واقع همه پذیرفتند در سیاستگذاری صنعت سیمان، دولت نقش فعال و سازنده‌ای ایفا کند.
وی افزود: سیاست توسعه صنعت سیمان در دولت‌های یاد شده، پیامد رشد تولید سالانه ۱۸ درصدی را به همراه داشت و مصرف نیز از شرایط مشابه برخوردار شد و بخش زیادی از سرمایه شرکت‌های تولیدی و حساب ذخیره ارزی به مصرف این بخش رسید. واقعیت اینکه صنعت با شرایطی در سال‌های مزبور روبرو شد که تغییر پایه پولی نخستین آن محسوب می‌شود و نمی‌توان تایید کرد این امر تسعیر نرخ ارز بوده و بر پایه استانداردهای حسابرسی دنیا در بعضی از قراردادهای منعقده، حداکثر نوسان ۱۰ درصد را پیش‌بینی می‌کنند، نه به میزان سه برابر که اتفاق افتاد.
اتابک ادامه داد: سیاست توسعه‌ای دولت در بخش سیمان که مورد حمایت برخی قرار گرفت، پیامد مقروض شدن کارخانه‌ها را به همراه داشت و آنها اکنون قابلیت پرداخت بدهی را ندارند. بسیاری از کارخانه‌ها اکنون در این وضع قرار دارند درحالی که آنها تابع شرایط بودند.
وی اظهار داشت: اواخر دولت هشتم طرح جامع سیمان مصوب و در آن پیش‌بینی شد دوره های سه ماه در کمیته ماده یک با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های صنعت (وقت)، بازرگانی و با حضور انجمن کارفرمایان صنعت سیمان تعیین قیمت صورت گیرد، اما بعد از ورود سیمان به سبد حمایتی دولت در مهرماه ۸۴، طرح جامع عملیاتی نشد.شرایط مزبور پیامد آن را به دنبال داشت که فشار برای پایین نگه داشتن قیمت سیمان بر تولید کنندگان افزایش پیدا کند.
رییس هیات مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گفت: اجرا نشدن طرح جامع سیمان به ویژه در ارتباط با تعیین قیمت، موجب شد، افرادی که طرح‌ها را شروع کردند، مجبور به استقراض خارج از سازمان شدند و چنانچه برابر توافق اولیه، تعدیل قیمت سیمان صورت می گرفت، توان بنگاه‌های اقتصادی اجازه اجرای طرحها را بدون این حد از مقروض شدن به بنگاه‌ها می‌داد.
اتابک تصریح کرد: دولت هنگام رونق مصرف سیمان (سالهای ۹۱- ۱۳۸۷) جلوی افزایش قیمت را گرفت و بنگاه‌ها از لحاظ ارزی و ریالی بدهکار باقی ماندند و این درحالی بود که قیمت پول روند افزایشی داشت و در نهایت حاشیه سود صنعت، بسیار پایین‌تر از حاشیه سود بانک‌ها برای منابع مالی بود.
براساس آمار موجود سال ۹۱ ایران موفق شد میزان تولید را به ۷۰.۲ میلیون تن برساند که با این رقم جایگاه چهارمین تولیدکننده سیمان را از آن خود ساخت. سالهای ۹۲ و ۹۳ روند افت تولید سیمان نسبت به سال ۹۱ رقم خورد بگونه‌ای که در سال ۹۲ بالغ بر ۶۹.۶ میلیون تن و سال ۹۳ به میزان ۶۶ میلیون تن تولید شد.
وی گفت: سال های ۹۲ و ۹۳ مجموع صادرات سیمان ایران به رقم ۳۷.۷ میلیون تن رسید که سهم سال ۹۳ (دولت یازدهم) بالاترین رقم به میزان ۱۸.۹ میلیون تن بود و بقیه به سال ۹۲ اختصاص داشت.صادرات سیمان ایران در سال های مزبور موجب ارتقای جایگاه بین صادرکنندگان شد، بگونه ای که رتبه نخست را از آن خود ساخت.

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment